« Wróć

Styl minimalistyczny we wnętrzach - chwilowa moda, czy ponadczasowość

Styl minimalistyczny swoje korzenie ma w japońskiej filozofii zen. Japońscy mnisi jako pierwsi urządzali pomieszczenia, w których przebywali tak, aby usuwać z nich wszystko, co tylko mogłoby ich rozproszyć w czasie medytacji. Później harmonia, prostota oraz spokój we wnętrzach zyskiwały na popularności na całym świecie, a designerzy czerpali z japońskiej kultury pełnymi garściami. Ten styl charakteryzuje prostota, harmonia i niebywała dbałość o detale. W dodatku to najmodniejszy obecnie trend w urządzaniu wnętrz.

Styl minimalistyczny też może być nowoczesny

Czy minimalizm może być nowoczesny? Oczywiście! Ten wiodący trend we wnętrzach przyciąga swoją ponadczasowością w formach, ale także nowoczesnym spojrzeniem na tradycję. Nowoczesne meble o kanciastych kształtach oraz wykonane z bardzo wysokiej jakości materiałów idealnie wpisują się w minimalistyczny styl wnętrza. Warto postawić na meble wykonane na wymiar idealnie współgrające z projektem wnętrza i dopełniające aranżację w nowoczesnym stylu. Styl minimalistyczny cieszy się coraz większą popularnością, co zawdzięcza właśnie postawieniu na jakość. Jakość, a nie ilość, czyli “mniej znaczy więcej” to definicja minimalizmu. Nowoczesny minimalizm opiera się ponadto na niebanalnych formach, kształtach, które widać szczególnie w stosowanych dodatkach. Dodatki w stylu minimalistycznym? Ależ tak! Minimalizm nie oznacza ascetyzmu, więc dobór dodatków jest jak najbardziej wskazany. Uważać natomiast należy, aby nie przesycić wnętrza nadmierną ich ilością oraz zróżnicowaniem ich form. Tutaj stawiamy na jednolitość i prostotę. 

Minimalizm we wnętrzach - czym się charakteryzuje

Minimalistyczne wnętrza są idealne, aby się w nich zrelaksować, ale także by pobudzić kreatywność. Przestrzeń, w której brak nadmiernej ilości przedmiotów doskonale sprzyja skupieniu i koncentracji. Wnętrza w stylu minimalistycznym mogą być niezwykle eleganckie poprzez wykorzystanie harmonijnych, zgaszonych kolorów oraz wysokiej jakości materiałów. Barwy, jakie najczęściej stosuje się we wnętrzach w tym stylu, to cała paleta beżów, bieli, szarości. Idealnie współgrają one z naturalnym drewnem podłóg. Warto zdecydować się na 2, maksymalnie 3 kolory wiodące we wnętrzu, z których jeden może przyjąć mocniejszy odcień. 
W minimalizmie istotnym czynnikiem jest forma. Dominują tu proste kształty, bez zbędnych ozdobników. Warto natomiast przemyśleć ilość oraz strukturę dodatków, np. w postaci luster, lamp. Dobrze, jeśli wszystkie mają wspólny mianownik, jak np. jednolity kształt, czy kolor. 
Styl minimalistyczny charakteryzuje się wrażeniem harmonii oraz ładu. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe elementy. Absolutnie każdy detal wykończenia i wyposażenia wnętrza ma ogromne znaczenie, także funkcjonalne. We wnętrzach w tym stylu brak jest miejsca na rzeczy nieprzydatne, bez przypisanej funkcji. Tutaj wszystko ma swoje miejsce, dzięki czemu panuje niezmącony spokój i harmonia, a użytkownikom przestrzeni jest łatwiej się skupić.

Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym?

Mieszkanie w stylu minimalistycznym nie jest trudne do urządzenia. Trzeba pamiętać o kilku ważnych elementach i założyć już na początku, że nie chcemy przesycić przestrzeni. Warto pomyśleć, czy i jakie detale chcemy wyeksponować w mieszkaniu. Może to być sztuka w postaci obrazu, który ma zawisnąć na stonowanej ścianie albo niebanalna forma stołu. Ogromne znaczenie ma dopasowanie wszystkich elementów wystroju wnętrza, a także jakość wykończenia samego mieszkania. Już na etapie przystępowania do pracy wykończeniowych warto ustalić, np. z projektantem, czy architektem, jakie materiały zostaną wykorzystane, zadbać o ich jakość. Warto nadmienić, że dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów w wykończeniu wnętrz. Wówczas mamy pewność otrzymania wykończenia wnętrza spójnego z jego aranżacją. 
Istotnym elementem wnętrza w stylu minimalistycznym jest oświetlenie. Może być dyskretne w formie, ale swoją obecnością mocno zaznaczać poszczególne strefy mieszkania. Koniecznością jest zróżnicowanie typu oświetlenia w pomieszczeniach. Warto postawić nie tylko na centralną lampę, ale także na kilka lamp stołowych, których miękkie światło idealnie podkreśli strukturę wykorzystanych we wnętrzu materiałów.

Styl minimalistyczny - salon, kuchnia, łazienka

Czy można urządzić tylko jedno pomieszczenie w stylu minimalistycznym w mieszkaniu? Tak, jednak warto dopasować je kolorystyką do pozostałej części lokum. W salonie w stylu minimalistycznym królować powinny jasne barwy, proste wykończenie ścian, naturalny materiał podłogi oraz mebli. Można pobawić się formą niektórych mebli oraz strukturą wykorzystanych we wnętrzu tkanin. Dzięki tym zabiegom minimalizm w salonie zostanie osiągnięty, a przy tym wnętrze będzie przytulne, jasne i spokojne. 
Minimalizm w kuchni sprawdza się wręcz idealnie. To pomieszczenie, w którym ład, porządek i nie zagracona przestrzeń są na wagę złota. Kuchnia w bieli, szarości, czy beżu jest łatwa w utrzymaniu, a przy tym zachęcająca do spędzania w niej czasu. Styl minimalistyczny w kuchni może przejawiać się także w doskonałej jakości wykorzystanych materiałów np. do wykonania zabudowy meblowej. Wówczas zyskujemy kuchnię czystą, schludną i piękną na lata.
Łazienka to miejsce, w którym powinna panować atmosfera relaksu i ukojenia. Wykorzystanie cech charakteryzujących styl minimalistyczny sprawi, że efekt taki na pewno zostanie osiągnięty. 

Czy minimalizm we wnętrzach jest na czasie?

Minimalizm to obecnie jeden z topowych trendów we wnętrzach. Przemawia za nim nie tylko wysoka jakość wykorzystywanych materiałów, dzięki czemu wszystkie elementy mogą posłużyć przez długie lata bez konieczności wykonywania kosztownych remontów, ale także łatwość utrzymania porządku. Należy także wziąć pod uwagę fakt, iż proste meble w stylu minimalistycznym sprawiają, że pomieszczenie optycznie się powiększa. Zyskuje się dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Dodatkowo przestrzeń jest wolna od zbędnych elementów, niepotrzebnych rzeczy, przez co jest czysta i harmonijna. W takich wnętrzach aż chce się przebywać dłużej. 
Styl minimalistyczny nie tylko jest modny, ale i niezwykle użyteczny. Nadaje wnętrzu lekkości, stwarza wrażenie większej przestrzeni, ładu i spokoju. To niektóre z elementów, dzięki którym ten styl nieustająco cieszy się ogromną popularnością. Jest także idealnym dopełnieniem ładu i harmonii w życiu domowników. Mieszkania, w którym rządzi minimalizm, z pewnością nie można określić jako nudne ani nijakie.