« wróć...

Styl loftowy, czy industrialny - czym się różnią

Zarówno styl loft, jak i industrialny mają swoje korzenie z pofabrycznych wnętrzach, które zostały w późniejszym czasie zaadaptowane na potrzeby mieszkaniowe. Styl loft zapoczątkowany został w Nowym Jorku, kiedy to wnętrza po fabryce zaadaptowano na potrzeby pracowni artystycznej, w której tworzył m.in. Andy Warhol. Styl spodobał się bogatej części społeczeństwa amerykańskiego i w ten sposób zyskał potem na popularności na całym świecie, także w Polsce. 
Styl industrialny, jak jego nazwa wskazuje, także zapoczątkowany został poprzes sprawną adaptację pomieszczeń pofabrycznych, jednak różni się od loftowego. Oba style mimo wspólnych korzeni ewoluowały w dwóch różnych kierunkach. Największą różnicą jest przytulność wnętrza. Styl industrialny charakteryzuje się surowością, ascetyzmem, a loftowy czerpie z ciepłych barw cegły i światła. Tak naprawdę, to styl loftowy powstał jako wariacja industrialnego uzupełnionego o ciepłe oświetlenie i dodatki, dzięki czemu estetyka ta zyskała na przytulności. 

Wnętrze loftowe co to znaczy?

Wnętrze w stylu loftowym to przede wszystkim duża, otwarta przestrzeń. Dobrze, jeśli pomieszczenia są doświetlone przez duże okna. Wysokie sufity i ograniczenie ilości ścianek działowych do minimum to cechy charakterystyczne dla wnętrz w tym stylu. Warto już na początkowym etapie wykańczania wnętrza zdecydować się na jego finalną estetykę. Wówczas można mieszkanie przygotować tak, aby jeszcze lepiej wpisywało się w charakter stylu loft. 
Co zatem pasuje do loftu? Ściany mogą być pokryte betonem lub cegłą. Cegła jest cieplejsza w odbiorze i nadaje niesamowitego charakteru pomieszczeniom. Co więcej na podłogach może pojawić się zarówno beton, jak i żywica czy drewno. Idealnym wykończeniem pomieszczeń w stylu loft będą metalowe dodatki, które od razu przywodzą na myśl fabrykę i jej elementy. 
Styl loftowy to nie tylko szarość betonu, czy czerwień cegły. Tutaj zastosowanie ma wiele barw. Można dodać do wnętrza trochę dynamizmu i postawić na czyste, intensywne kolory, np. żółć, czy turkus w postaci akcentów kolorystycznych. Mogą one pojawić się w kolorze fotela, krzeseł, czy poduszek lub zasłon, ale nie tylko. Kolorowa ściana przełamie monotonię betonu. Nie należy jednak przesadzić z ilością akcentów w intensywnych  barwach. Warto kierować się zasadą “mniej znaczy więcej”.
Meble w mieszkaniu loftowym mogą być tapicerowane lub obszyte skórą. Ten ostatni materiał świetnie sprawdza się we wnętrzach w tej stylistyce. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia oświetlenia. Rządzą tutaj ciepłe barwy światła, a nawet można skorzystać ze stylizowanych żarówek, które dają ciepłe, pomarańczowe światło i podkreślają urodę loftowego wnętrza.

Mieszkanie w stylu loft - dodatki

W pomieszczeniach, w których zastosowano do aranżacji i wykończenia styl loftowy ważną rolę odgrywają dodatki. To one wprowadzają do wnętrza przytulność i charakter. Nie warto przesadzać z ich ilością, ale kilka wyrazistych dodatków nawiązujących estetyką do stylu pomieszczenia na pewno sprawi, że zyska ono niepowtarzalny charakter. Ozdoby w stylu loftowym powinny być dekoracyjne, ale dyskretne. Można postawić na jeden lub dwa charakterystyczne detale, np. gramofon lub unikalna grafika (na przykład od lokalnego artysty). Powodzeniem cieszą się wszelkie mapy, plany oraz graficzne przedstawienie metropolii typu Nowy Jork lub Londyn. Jako ozdoby można wyeksponować filary, belki. Rewelacyjnie uzupełniają wystrój loftowego wnętrza. W takich pomieszczeniach dobrze odnajdą się także lustra. Pamiętać należy o zachowaniu prostej formy. Jako dodatki w lofcie, które ocieplą pomieszczenie, idealnie sprawdzają się wszelkie kosze, koszyki, zarówno metalowe, jak i rattanowe, czy z dodatkiem elementów wykonanych np. z lin. 
Dobrym i tanim sposobem na uzyskanie loftowego efektu we wnętrzu jest wymiana gałek i uchwytów mebli. Szczególnie w kuchni. Czarne lub skórzane uchwyty od razu dodają meblom charakteru i unikalnego stylu. 

Styl industrialny we wnętrzach też może być glamour

Styl industrialny charakteryzuje się surowością, ascetyzmem w doborze kolorystyki. Styl glamour natomiast nie zna stwierdzenia “umiar”. Tam rządzi przepych, luksus i błyskotki. Czy oba style mają szansę zaistnieć w duecie? Według nas - tak! Elementy glamour fantastycznie uzupełniają surowy styl industrialny o kroplę ekskluzywnego  przepychu. Dzięki takiemu połączeniu ocieplamy pofabryczny betonowy styl industrialny, a wnętrza zyskują nutkę luksusu. Jak połączyć te estetyki nie wpadając w zbytni eklektyzm?
Postaw na kilka dodatków w stylu glamour: okazały żyrandol, ciekawą kanapę lub ozdoby w postaci szklanych tac, pater, wazonów i świeczników. Betonowy klimat industrialny będzie stanowił dla nich wręcz idealne tło. 
Połączenie tych dwóch stylów ma nawet swoją nazwę w designie i nazywa się glamdustrial. Stawiają na niego głównie osoby o mocnej osobowości i wybierające zdecydowane i charakterne wnętrza. Obok wnętrza, w którym gości zarówno styl glamour, jak i industrialny, z pewnością nie można przejść obojętnie. 

Wnętrza w stylu industrialnym - kuchnia, salon, sypialnia

Niejedno wnętrze będzie wyglądać niepowtarzalnie ubrane w styl industrialny lub loftowy. Podczas planowania wykończenia mieszkania warto wziąć pod uwagę te estetyki. Zastosowanie ich choćby w jednym pomieszczeniu mieszkania sprawi, że zyska ono unikalny charakter. 
Kuchnia w stylu industrialnym jest łatwa w uporządkowaniu. Ten styl często kojarzony jest z brakiem szafek górnych w zabudowie kuchennej lub z wykorzystaniem otwartych półek wspartych na metalowych wspornikach. Wpływa to niejako na przymus zachowania ładu i porządku, bo “wszystko widać”. Zabieg ten jednak powoduje także, że kuchnia mimo użycia surowych elementów typu ciemne drewno, metal, beton zachowuje lekkość. W nowoczesnym wydaniu industrialna kuchnia może mieć białe, szare lub drewniane gładkie fronty z nietuzinkowymi uchwytami, np. ze skóry. Oświetlenie stanowić mogą metalowe lampy jakby zabrane z fabryki lub ich lżejsza i nowocześniejsza wersja. Kuchnię w stylu loftowym warto ocieplić sporą ilością zielonych roślin, np. ziół. 
Salon loftowy to już prawie klasyka. W ostatnich latach przeżywamy prawdziwy boom na tę stylistykę. Czerwona cegła, szczególnie rozbiórkowa, cieszy się niesłabnącym powodzeniem jako element dekoracyjny na ścianie medialnej. Wraz z dodatkami w postaci lamp i luster tworzy loftową całość. Salon w stylu loftowym lub industrialnym wspaniale dopełnią meble na metalowych nogach. Nóżki dodadzą im lekkości. Meble mogą być wykonane z gładkiej płyty lub drewna, bądź metalu. To w industrialnym wnętrzu najlepiej sprawdzą się stylizowane metalowe szafki oraz przeszklone witrynki rodem ze starej fabryki. Wnętrze przestrzeni dziennej uzupełnione o dywan w geometryczne wzory oraz interesujący żyrandol będzie zapraszało do spędzania w nim czasu, relaksowania się. 
Styl industrialny mimo swojej surowości nie jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn, chociaż początkowo to właśnie mężczyznom bardziej przypada do gustu. Bardzo dobrze sprawdza się zastosowany w pomieszczeniu sypialni. Takie pomieszczenie może być eleganckie i komfortowe. Industrialna przestrzeń sypialna to betonowe, surowe ściany. Można także dodać dopełniający materiał wykończeniowy w postaci szkła. Przeszklone przestrzenie to industrial w pigułce. Sporych rozmiarów łóżko kontynentalne powinno stanowić centralną część pomieszczenia. Duży, miękki zagłówek to niejako “must-have”. Idealnie sprawdzi się tutaj zastosowanie paneli tapicerowanych, które skutecznie zmiękczą surowość betonu. Ponieważ pozostałych mebli będzie niewiele, to powinny być one proste w formie. Jako dodatki warto postawić na ciekawe oświetlenie. Jako materiały wiodące w sypialni w stylu industrialnym z pewnością sprawdzą się metal i drewno. Poduszki w kontrastujących barwach powinny dopełniać całości. 

Styl loftowy w bloku - małe mieszkania też zasługują na stylowe wnętrza

Loft w bloku? Tak! Nie każdy dysponuje ogromna pofabryczną przestrzenią. Aby móc cieszyć się ciepłem loftowego kącika wystarczy już niewielkie mieszkanie. Lokum wykończone w stylu loftowym to mieszanka drewna, rdzy, cegły i metalowych akcentów. Czerń gra główne skrzypce, ale ocieplają ją szarość i biel. Duża ilość światła, którą w fabrykach gwarantowały ogromne okna, to element charakteryzujący tę estetykę wnętrza. Z tego powodu nie trzeba się ograniczać w ilości punktów świetlnych. Idealnym dodatkiem będą modne kwietniki oraz nietuzinkowe zegary. 
Jak widać, nie trzeba być właścicielem opustoszałej fabryki lub mieszkania usytuowanego w kamienicy w centrum starego miasta, aby cieszyć się wnętrzem w stylu loft. Wystarczy dobry projekt, kilka dodatków, które wyczarują industrialny klimat. Wszystko to bez burzenia ścian, wymiany stolarki okiennej oraz dozy poprzemysłowej historii.