« wróć...

Styl boho we wnętrzach - jak urządzić mieszkanie w stylu boho

Boho to jeden z najszybciej zyskujących na popularności trendów ostatnich lat. Wnętrza w tym stylu to połączenie harmonii, ciepła, przytulności oraz natury. 

Styl boho we wnętrzach swoje korzenie ma w Paryżu. To w tym mieście artyści bohemy, czyli cyganerii, tworzyli sztukę, której nie po drodze było z jakimikolwiek granicami, normami społecznymi, czy konwenansami. Z biegiem lat styl boho wykroczył dużo dalej niż malarstwo czy muzyka. Z powodzeniem wdarł się do mody oraz do aranżacji wnętrz. We wnętrzach ten charakterystyczny styl przechodził sporo metamorfoz. Czerpał nie tylko ze sztuki paryskiej, ale także z egzotycznej Afryki, czy folkloru innych części świata. 
W obecnej formie styl boho to przede wszystkim jasne przestrzenie, w których wykorzystuje się mnóstwo naturalnych materiałów pochodzenia roślinnego. To taka estetyka, która świetnie łączy się z nurtem ekologii, ochrony środowiska. Wnętrza w stylu boho są romantyczne, ale także bardzo harmonijne, spokojne. Nie brak tutaj dodatków oraz roślin. Może być uważany za bardzo kobiecy styl, ale mężczyźni również dobrze się w nim odnajdują.

Czym charakteryzuje się styl boho?

Styl boho to jeden z wiodących trendów wnętrzarskich na 2023 rok. Zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie jest trudno wprowadzić klimat boho do mieszkania. Wystarczą wyraziste, naturalne dodatki w postaci piór, liści, kłosów, często makram i ozdób wykonanych ze sznurka. Wiodącymi materiałami są wiklina, rattan, bawełna, len, juta i zamsz. Kolorystyka boho to oczywiście barwy natury, czyli cała paleta bieli, także mlecznych, beżów, brązów, zieleni, również khaki. Dodatkowo można wybrać bardziej zdecydowane kolory do wnętrz, dzięki którym nabiorą one więcej energii. Mówimy o pomarańczach, żółciach oraz odcieniach niebieskiego aż po turkus. Wszystkie te barwy czerpią z otaczającego nas świata, głównie z egzotycznych zakątków Ziemi. 
Boho to także gustowne łączenie ze sobą przedmiotów, które pochodzą z różnych stylów. Blisko mu do eklektyzmu, ale nie o to chodzi w tej estetyce. Z tego powodu warto postawić na jeden, dwa akcenty kolorystyczne, a pozostałą część wnętrza urządzić w bardziej stonowany sposób. Styl bohemy czerpie także z folkloru różnych ludów. Przewijają się tutaj wzory marokańskie, indiańskie oraz indyjskie. Bogactwo ozdobników w postaci frędzli, koronek, czy dodatkowych ornamentów jest charakterystyczne dla boho. 
Wnętrze w stylu boho łatwo można zagracić i przeładować ozdobami. Aby uniknąć tego efektu, warto jak najwcześniej przemyśleć, jak ostatecznie mieszkanie ma wyglądać lub wesprzeć się opinią fachowców od aranżacji i wykończenia wnętrz.

Dodatki w stylu boho - czy trudno je dobrać?

Charakterystyczne ozdoby, które nadają wnętrzu stylu boho są łatwo dostępne. Uwaga: nie należy przesadzać z ich ilością. Już kilka akcentów wystarczy, aby wnętrze nabrało charakteru bohemy. Jakie to akcenty? 
Przede wszystkim kolorystyka wnętrza. Pomieszczenia urządzone w stylistyce boho są zazwyczaj bardzo jasne, dzięki czemu odnosi się wrażenie, że jest w nich dużo więcej przestrzeni. Na ścianach królują farby i tapety w roślinny wzór. Dodatkami są natomiast wszelkiego rodzaju makatki, zawieszki, czy bardzo modne ostatnio makramy. Można je wykonać samodzielnie. Wtedy będą miały dodatkową wartość sentymentalną. We wnętrzach boho króluje natura w każdej postaci: od tkanin poprzez zastosowane do wykończenia mieszkania surowce aż po żywe rośliny. Im więcej kwietników z zielonymi roślinami, tym lepiej. Wówczas blisko już do stylu boho jungle. Bardzo dobrym rozwiązaniem są wiszące kwietniki wykonane ze sznurka lub juty. Pełnią rolę ozdobną wprowadzając do wnętrza zielone akcenty. 
Bardzo charakterystyczne dla estetyki boho są dodatki z trawy morskiej, wikliny, rattanu. Wszelkiego rodzaju kosze, koszyczki oraz fotele są mile widziane. Można też wykorzystać do ozdoby trawy pampasowe, których ususzone pióropusze dodadzą wnętrzu naturalnego sznytu.

Pokój w stylu boho - idealna propozycja dla nastolatki

Styl boho początkowo może kojarzyć się z chaosem. Każdy z elementów wyposażenia jednak jest zazwyczaj dobrze przemyślany. Wnętrze w tym stylu cechują idealne warunki do odpoczynku. Taka stylistyka bardzo dobrze sprawdzi się w tzw. “total look”, czyli w przypadku całego mieszkania w stylu boho oraz w przypadku pojedynczych pomieszczeń. Styl boho ze względu na pewną dozę romantyzmu, jak wprowadza, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku pokoi dla dzieci. Także nastoletnich.
Ponieważ styl boho jest bardzo popularny i naprawde łatwo wyposażyć się w dodatki nadające wnętrzu charakteru bohemy, to jest obecnie numerem 1 dla nastolatek. W takim pokoju rządzą nie tylko naturalne barwy, miękkie tkaniny i urokliwe dodatki. Idealnym elementem dopełniającym styl pokoju nastolatki może być zawieszony fotel lub huśtawka, w którym lokatorka może odpoczywać, czytać książki, czy słuchać ulubionej muzyki. 
W pokoju nastoletniej lokatorki w stylu boho bardzo dobrze odnajdą się białe meble oraz pastelowe dodatki w postaci np. zasłon w oknie, czy narzuty na łóżko. Stanowić będą ono idealne tło, aby wyeksponować dodatki z naturalnych materiałów. 

Mały pokój w stylu boho

Boho to styl, który pasuje w zasadzie do każdego wnętrza: małego, dużego, wysokiego, czy niskiego. Salon, kuchnia, jadalnia, czy przedpokój mogą nietrudno przeobrazić się w naturalną przestrzeń zyskując na przytulności i cieple. Nawet niewielka przestrzeń zaaranżowana w stylu boho może świetnie się prezentować. W małych pokojach warto postawić głównie na biel ścian oraz jasną podłogę. Dodatki można wybrać w kolorystyce beżów i brązów z nutką pastelowych odcieni różu, czy niebieskiego. Taka kombinacja doda wnętrzu lekkości i wrażenia, że jest większe. 
Warto wykorzystać tutaj meble na nóżkach. Dzięki temu zabiegowi będą wydawać się lżejsze. Nie można przesadzić z ilością faktur i fasonów, dlatego na niewielkim metrażu idealnie sprawdzą się jasne dodatki wykonane na bazie 2,3 surowców. Można natomiast zaszaleć z zielonymi roślinami. Mogą się one pojawić zarówno w oknie na podwieszanych kwietnikach, jak i na parapecie okna, czy na podłodze, np. przy kanapie. Dodatkowo na podłodze dobrze sprawdzi się tkany na płasko dywan z delikatnym wzorem. Aby optycznie nieco powiększyć przestrzeń małego pokoju można zastosować lustra w ramach z naturalnych surowców, np. z bambusa. Bardzo dobrze będzie także wyglądała dekoracja z plecionych kapeluszy. Wówczas przestrzeń zyska wakacyjny charakter. 
Nie zapominajmy o oświetleniu. Lampy dające łagodne, ciepłe światło w odcieniu złota, miedzi na pewno pozytywnie wpłyną na klimat wnętrza. Dzięki takim zabiegom mały pokój w stylu boho będzie zachęcał lokatorów do spędzania w nim czasu w atmosferze relaksu i spokoju.

Styl boho w mieszkaniu - kuchnia, salon

Mieszkanie urządzone w stylu boho będzie z pewnością niezwykle przytulnym kątem czerpiącym z bogactwa natury. Z tego powodu śmiało można zastosować tę stylistykę w każdym pomieszczeniu. 
Salon w stylu boho będzie jasnym punktem mieszkania. Królować będą w nim drewno, jasne barwy oraz mnóstwo tekstyliów wprowadzających niepowtarzalny klimat. Kanapa w takim pomieszczeniu powinna być wykonana z naturalnych materiałów w jasnych kolorach. Dobrze, gdy stoi na nóżkach, co sprawi, że będzie wręcz unosić się nad podłogą. Dodatki w postaci poduszek i koców jeszcze mocniej podkreślą jej wypoczynkowy charakter. Meble w salonie boho powinny być proste w formie, ale bardzo funkcjonalne. Niezwykle modnym elementem może okazać się tutaj plecionka, która będzie przewijać się jako element dekoracyjny mebli oraz dodatków, np. lamp. 
Kuchnia w stylu boho może być zarówno kolorowa, jak i stonowana kolorystycznie. Niezależnie od wiodącej palety barw fantastycznie uzupełni ją obecność roślin, np. ziół. Niebanalny zielnik będzie stanowić element dekoracyjny oraz praktyczny. Prym w kuchni w stylu boho wiedzie drewno. Może być to także płyta w kolorze drewna. Wykonane z niej meble oraz blaty sprawią, że pomieszczenie będzie ciepłe i zapraszające. Warto podkreślić, że kuchnia boho lubi ciekawe dodatki. Idealnym dopełnieniem będą zatem wszelkie puszki, koszyczki i pojemniki do przechowywania artykułów spożywczych. Oświetlenie w takim wnętrzu powinno mieć ciepłą barwę. Świetnie sprawdzi się lampa z wikliny lub rattanu. Wzory, jakie pojawią się na suficie i ścianach po jej zapaleniu dodadzą wnętrzu przytulności.