« wróć...

Prawdziwy styl skandynawski - wnętrze w stylu scandi

Prawdziwy skandynawski styl we wnętrzach zwany także stylem szwedzkim swoje początki ma w czasach gustawiańskich za panowania króla Szwecji Gustawa pod koniec XVIII w. Wprowadził on do szwedzkich wnętrz nieco francuskiego szyku. Zastępował drogie francuskie materiały tym, co było wówczas dostępne w jego kraju. I tak zamiast dębowych parkietów na salony weszły sosnowe podłogi, a marmury zastąpione zostały…drewnem. Bardzo drogi jedwab natomiast zastąpił len. Tak samo z egzotycznym drewnem. W Szwecji forma niektórych materiałów pozostawała prawie niezmieniona, ale surowiec był swojski, jedynie pomalowany lub stylizowany na ten zagraniczny. W Szwecji światło dzienne jest materiałem deficytowym (szczególnie w okresie jesienno-zimowym), dlatego paleta kolorów wykorzystywanych we wnętrzach jest bardzo jasna. W Polsce mamy podobnie. Może dlatego styl scandi tak szybko zadomowił się we wnętrzach w naszym kraju?

Styl skandynawski w mieszkaniu - cechy

Styl skandynawski cechuje się pewną surowością, ale nie minimalizmem. Tutaj na pierwszy plan wychodzi baza. Już na etapie wykańczania wnętrz w stylu scandi trzeba pomyśleć o jasnej i nieskomplikowanej bazie. Nie oznacza to, że króluje w tej estetyce jedynie biel. Barwy są jasne, ponieważ wprowadzają światło, ład i harmonię do wnętrza. Tutaj często ściany są prosto wykończone i pomalowane farbą. W kuchniach rządzą klasyczne kafle lub farba hydrofobowa. W łazienkach także często rezygnuje się z okładzin na rzecz farb dostosowanych do użytku w pomieszczeniach wilgotnych. 
Meble w stylu skandynawskim cechuje przede wszystkim prostota oraz funkcjonalność. Skandynawowie lubią, kiedy rzeczy są multifunkcjonalne. Tutaj wszystko ma swoje przeznaczenie. Nie ma miejsca na przypadkowość. 
Styl skandynawski nie obędzie się bez drewna. Ten surowiec przewija się zarówno w meblach, dekoracjach, jak i elementach wyposażenia (np. drewniane drzwi). Co więcej Skandynawowie są mocno przywiązani do natury i uwielbiają z nią obcować.  Cenią sobie możliwość niejakiego przenikania się wnętrza z okalającą go naturą. Wynikiem tego jest brak firan w oknach. Dodatkowo to bardzo dyskretny naród i każdy czuje się swobodnie w swoim mieszkaniu. Nie ma potrzeby więc się specjalnie w nim izolować. 
W stylu scandi istotna rolę odgrywa oświetlenie. Wynika to z niedoborów światła dziennego w tych szerokościach geograficznych. To z krajów skandynawskich: Danii, Szwecji i Norwegii pochodzą ci najbardziej znani projektanci lamp.

Design skandynawski - możesz sobie na niego pozwolić

Mieszkanie w szwedzkim stylu, z racji prostych i funkcjonalnych rozwiązań w nim zastosowanych, nie będzie drogie do zrealizowania. Można wspomóc się meblami z sieciówki oraz DIY. Już przy niskim nakładzie pieniężnym można odnowić starą komodę i podarować jej drugie życie. Co więcej w takich wnętrzach bardzo dobrze wyglądają także meble wykonane z palet. Mimo niezbyt wysokiego budżetu na wykończenie i aranżację wnętrza, warto pomyśleć o jednym, charakterystycznym i oryginalnym elemencie skandynawskim. Dzięki temu zabiegowi mieszkanie zyska klasę oraz niesamowity i unikalny charakter w estetyce scandi. 
W mieszkaniu w stylu rodem ze Skandynawii świetnie sprawdzą się proste meble. Mogą być także wykonane na wymiar lub na indywidualne zamówienie. Wówczas można połączyć styl z funkcjonalnością, a mebel będzie spełniał potrzeby jego użytkowników. Dość ważną rolę odgrywają dodatki. Oczywiście w nich również przewija się motyw drewna i jasnych barw. Jednak tutaj pojawić się mogą, a nawet muszą, intensywniejsze kolory i formy. Wszystko po to, aby ożywić wnętrze. Bardzo dobrze sprawdzają się wszelkie ramki zawieszone w dużej ilości na ścianach, makatki, baldachimy czy makramy. 
Mimo prostoty w formie, rozjaśnionych wnętrzach za pomocą kolorów i oświetlenia oraz niewielkiej ilości ozdób, wnętrza skandynawskie są piękne. Jednak, choć mogłoby się wydawać inaczej, mieszkańcy krajów skandynawskich nie przywiązują zbytniej uwagi do tego, w jaki sposób ich M jest urządzone. Co więcej rzadko panuje tam idealny porządek.

Scandi w połączeniu z boho i japandi - układ doskonały

Ze względu na nieskomplikowane formy, łatwo dostępne surowce oraz prostą bazę styl scandi w łatwy sposób można ożywić miksując jego elementy z elementami zaczerpniętymi z innych stylów. Uniwersalność stylu skandynawskiego pozwala na mariaż z retro, stylem industrialnym oraz boho, czy japandi. Ten ostatni styl zyskuje coraz większą popularność. To miks stylu scandi z japońskimi akcentami. Zarówno w Skandynawii, jak i w Japonii, mieszkańcy stawiają na funkcjonalność, prostotę i jakość, czerpiąc z lokalnych tradycji. To główny powód, dlaczego oba style idealnie ze sobą współgrają. Wystrój w stylu japandi cechuje ascetyzm, ale i domowe ciepło. Aranżacje są przemyślane w absolutnie każdym szczególe. Nie ma miejsca na przypadkowość. Elementy aranżacji są starannie dobrane i wzajemnie się uzupełniają. Oszczędna, ale efektowna forma, proste, czyste linie to mocna dawka japońskiego stylu we wnętrzach. W odmianie japandi brak jest miejsca na wszystko, co nie pochodzi z natury. Nie znajdą tu miejsca tworzywa sztuczne, czy malowane płyty drewnopodobne. Wnętrza w stylu japandi charakteryzują się przetronnością i niezagracona przestrzenią. To tu mają szerokie zastosowanie wszelkie zabudowy, które skryją rodzinne “skarby”. To nieco różni styl japoński od skandynawskiego, w którym eksponowanie przedmiotów dekoracyjnych oraz użytkowych w każdym możliwym miejscu jest standardem. Znajdziemy tutaj także dużo mniej ozdób na ścianach typu ramki i obrazki. Kolorystyka japandi nadal obraca się wokół jasnych barw, ale jest wzmocniona płaszczyznami ciemnych kolorów. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze zyskuje bardziej wyrazisty charakter. 
Mariaż scandi z boho to układ idealny. Oba style cechuje jasna, ciepła kolorystyka, naturalne surowce i ogrom dodatków stwarzających wrażenie przytulności wnętrza. Funkcjonalność przedmiotów i mebli w stylu skandynawskim urozmaicona tekstyliami w stylu boho daje łatwy przepis na urocze, kojące i tętniące ciepłem wnętrze.

Nowoczesny styl skandynawski - salon, jadalnia, kuchnia

Nowoczesny styl skandynawski czerpie dosłownie z domów szwedzkich, czy duńskich. Mamy tu do czynienia z prostotą form oraz designerskimi dodatkami. W salonie rodem ze Skandynawii spotkamy jasne, duże i wygodne kanapy, drewniane meble o nieskomplikowanej formie oraz masę kolorowych dodatków. Zróżnicowanie oświetlenie to “must have”. Są tu lampy sufitowe, kinkiety i lampy podłogowe. Duża ilość punktów świetlnych to przecież cecha charakterystyczna dla tego stylu. Można zaszaleć i postawić na efektowne lampy prosto od skandynawskich projektantów. Wówczas to one nadadzą unikalnego charakteru takiemu wnętrzu.
Styl scandi świetnie sprawdza się w kuchni. Jasne meble o nieco rustykalnym charakterze, drewniane blaty i klasyczne kafle na ścianach to cechy kuchni w stylu scandi w pigułce. Rewelacyjnie sprawdza się w tym pomieszczeniu zasada skandynawskiej funkcjonalności. Tutaj wszystko ma swoje miejsce, dzięki czemu naprawdę łatwo w takiej kuchni jest utrzymać porządek. Wnętrze jest przytulne i bije od niego ciepło. W takiej kuchni aż chce się pichcić rozmaite potrawy i spędzać wspólny czas z rodziną oraz z przyjaciółmi. 
Uniwersalność stylu skandynawskiego i jego rozmaite odmiany (mamy 4 kraje zaliczane do Skandynawii, a każdy z nich ma trochę inna historię) sprawiają, że ta estetyka pasuje do każdego pomieszczenia. Jadalnia w stylu gustawiańskim może być bardzo elegancka. Wówczas proste formy idą do lamusa, a na salony, tj. do jadalni wkracza bogato zdobiony stół i tapicerowane krzesła. Taka odmiana stylu scandi jest często spotykana w szwedzkich domach. 

Z czym łączyć styl skandynawski - jakie kolory pasują do stylu scandi?

Jak już wiemy, styl skandynawski jest wielofunkcyjny. Zależnie od odmiany główna paleta kolorystyczna może się nieco różnić. Absolutną bazą jest biel. Najbardziej rozpowszechniona w Polsce jest odmiana new nordic. Królują w niej białe ściany, jasna podłoga, bielone meble i kolorowe dekoracje w postaci poduszek, miękkich tekstyliów, plecionych dywanów. 
Wspomniany już wcześniej styl gustawiański natomiast najbardziej zbliżony jest do przepychu francuskich pałaców. Tutaj oprócz jasnej bazy mamy do czynienia z ciekawymi przecierkami w klasycznej formie. Do eleganckiego wnętrza w tym stylu pasują dodatki w estetyce shabby chic oraz prowansalskiej. 
Istnieje także folkowa odmiana scandi. Tutaj prym wiodą wzory i materiały zaczerpnięte ze skandynawskiej wsi. Dużo elementów można wykonać samodzielnie. Barwne dywaniki, filcowe ozdoby, figurki, lampiony i świeczniki to idealne dekoracje odmiany scandi folk. 
Nowoczesną odmianą stylu skandynawskiego jest scandi chic. Oprócz jasnej palety barw zastosowanych w takich wnętrzach, mamy tu dodatki w kolorze złota i miedzi. Pojawia się kolor żółty, pudrowy róż i błękit. Te barwy sprawiają, że wnętrze jest bardzo eleganckie, wręcz luksusowe. Biel jest równoważona przez ciemniejsze akcenty - głównie czarne, które  przewijają się w ubarwieniu tkanin obiciowych na kanapach i fotelach. 
Ciemne kolory są charakterystyczne natomiast dla odmiany dark nordic. To tutaj spotkamy zabudowę kuchenną w kolorze szmaragdowej zieleni lub granatu, a nawet czerni. Częstym zabiegiem jest też pomalowanie jednej ze ścian w salonie lub sypialni na mocny, ciemny i zdecydowany kolor: nasyconą ciemną zieleń, antracyt, kobalt, czy granat. Taki mocny akcent kolorystyczny bardzo dobrze przełamuje jasne tło pozostałej części pomieszczenia. Dodatkowo pomaga na uwydatnienie skandynawskiego designu. Często także meble wypoczynkowe zyskują intensywny kolor.
Styl skandynawski to nie tylko biel. Ze względu na uniwersalne cechy, łatwo go zastosować niemal w każdej przestrzeni, a jego funkcjonalność powoduje, że domownicy bardzo dobrze się w nim odnajdują. Wnętrza w stylu scandi są komfortowe, harmonijne i przyjazne dla ich mieszkańców.