Meble na wymiar czy gotowe? Wady i zalety
Meble w mieszkaniu spełniają wiele funkcji. Są niewątpliwie przestrzenią do przechowywania rozmaitych rzeczy, ale często to one stanowią o stylu lokum i go podkreślają. Meble wykonywane przez stolarza na indywidualne zamówienie są rozwiązaniem idealnym - otrzymujemy najlepsze z możliwych zagospodarowanie wolnej przestrzeni z dokładnością co do centymetra. Meble gotowe, dostępne w sklepach natomiast cieszą się ogromną popularnością ze względu na ich często niską cenę oraz łatwą dostępność. Dla kogo są meble na wymiar? Kiedy warto na nie postawić? W jakich przypadkach sprawdzą się gotowe meble modułowe z sieciówki? W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam zalety i wady obu możliwości i podpowiedzieć, która z nich i kiedy wydaje się być lepsza.
Czy meble na wymiar to zawsze dobry pomysł?
Naszym zdaniem - jak najbardziej. Dlaczego? To proste. Sprawdzają się świetnie w każdej przestrzeni i stylu. Tutaj uwaga: tylko wtedy, gdy są wykonane przez profesjonalistów. Dlatego niezwykle istotna kwestią jest wybór odpowiedniego wykonawcy. Odpowiedniego, czyli takiego, który zna się na materiałach, na wykonaniu i jest rzetelny. Niestety w tej branży nie brak jest zwyczajnych oszustów. Z tego powodu warto mieć się na baczności.
Meble na wymiar idealnie sprawdzają się w kuchni, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest niemal na wagę złota. Inwestor przy wsparciu projektanta może samodzielnie stworzyć idealną kuchenną przestrzeń i dopasować ją pod własne potrzeby i oczekiwania. W kwestii stylu z pomocą z pewnością przyjdzie sam wykonawca - stolarz. Podpowie, jakie są możliwości, jakich materiałów nie wolno używać w danym pomieszczeniu i dlaczego. Wyjaśni nurtujące kwestie i pokaże możliwe rozwiązania. Meble na wymiar to nie tylko meble kuchenne. W zasadzie każdy rodzaj mebla da się stworzyć na zamówienie. Nasza firma oferuje taką możliwość. Współpracujemy z zaufanymi stolarzami, którzy stworzą unikalne meble pasujące do całości aranżacji mieszkania.
Meble wykonane na wymiar mają ogromną przewagę nad tymi gotowymi w kwestii jakości wykonania. Produkcja masowa nie daje gwarancji dobrego wykonania danego mebla. Produkcja indywidualna już tak. Tutaj macie wpływ na każdy detal mebla. Dzięki temu będzie on wspaniale odzwierciedlał wasze upodobania w zakresie stylu mieszkania.
Czy meble na wymiar są droższe?
Za meble na wymiar zazwyczaj trzeba zapłacić więcej niż za seryjnie produkowane meble gotowe ze sklepu. Należy jednak nadmienić, że dają one zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych oraz więcej korzyści w późniejszym użytkowaniu.
Meble wykonane przez stolarza odznaczają się zdecydowanie wyższą jakością i dbałością o detale niż te z popularnych sieciówek i mniejszych, lokalnych sklepów z meblami. Co więcej, dzięki indywidualnemu projektowi, można je w 100% dopasować do bieżącego wystroju mieszkania oraz wpasować tam, gdzie wymiary przestrzeni nie są standardowe. Nie inaczej jest z wyposażeniem wewnętrznym oraz rodzajem okuć. Ogrom ich wyboru znacząco przewyższa możliwości, jakie dają nam meble gotowe już złożone i gotowe do ustawienia.
Meble na wymiar nie są dostępne od ręki. Po etapie projektu i akceptacji przez inwestora, następuje czas ich produkcji. W zależności od wybranych surowców może on wynosić od 3 do 6 tygodni. Meble gotowe są natomiast w sklepie w zasadzie od ręki, chociaż zdarza się, że również trzeba czekać na ich dostarczenie do domu.
Pamiętać należy, że dobrze jest wraz z decyzją o zakupie mebli na wymiar uzupełnić usługę także o ich montaż. Samodzielne składanie mebli może okazać się zbyt kłopotliwe i nietrudno o błąd. Dobrze jest zlecić zarówno wykonanie mebli, jak i ich montaż zespołowi fachowców, którzy mają doskonałą orientację w tym temacie.
Meble wykonywane na wymiar, mimo wyższej ceny, są doskonałą inwestycją. Dzięki zastosowaniu materiałów wyższej jakości, posłużą dłużej i przez dłuższy czas będą dobrze wyglądały.
Kuchnia na wymiar czy gotowa - znajdź najlepsze rozwiązanie
Pomieszczeniem, w którym inwestorzy najczęściej decydują się na wykonanie mebli na wymiar jest kuchnia. Dlaczego? Bo to w tym pomieszczeniu nigdy nie jest za dużo przestrzeni do wykorzystania. Meble gotowe złożone z modułów bardzo dobrze sprawdzają się w kuchniach większych, przestronnych, często półotwartych lub otwartych na salon. Czyli wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt wielu cian, stanowiących pewne ograniczenie. W polskim budownictwie spotykamy najczęściej niezbyt wielkie metraże kuchni i bardzo często te pomieszczenia nie są zbyt ustawne. Wtedy lekarstwem okazuje się być zabudowa meblowa wykonana przez stolarza. Wówczas możemy wręcz zabawić się w projektanta i tak zaplanować tę przestrzeń, aby była maksymalnie funkcjonalna i nie traciła na estetyce.
Meble wykonane na zamówienie oznaczają, że można w nich zastosować wiele unikalnych rozwiązań. Przykładem może być szeroki blat pod oknem, który pełni zarówno podstawową funkcję blatu, ale i parapetu. Dodatkowo zabudowa meblowa może być idealnie dopasowana i sięgać aż do sufitu. W ten sposób można zaaranżować niewykorzystaną przestrzeń i pozbyć się kurzu na szafkach górnych, bo kurz po prostu nie będzie miał miejsca do tego, by osiadać. Personalizowanym rozwiązaniem może też być wykorzystanie szafki typu cargo w obudowach o różnej szerokości.
Przewagę mebli na wymiar nad tymi gotowymi buduje także fakt, że zamawiając te pod wymiar możemy wybrać absolutnie każdy szczegół: od koloru i rodzaju blatów, przez wzór frontów, rodzaj uchwytów, oświetlenia po każdą śrubkę, zawias, okucie i system wewnętrzny (np. w szufladach). Przy wsparciu świetnego projektanta, możemy stworzyć wymarzoną przestrzeń kuchenną.
Meble od stolarza - czas oczekiwania i przebieg realizacji
Wiadomo, że czas realizacji zamówienia mebli od stolarza jest zdecydowanie dłuższy od czasu potrzebnego na zakup mebli gotowych. Mają na to wpływ różne czynniki.
Cały proces zamawiania mebli pod indywidualne potrzeby powinien być dobrze zorganizowany. Doświadczone w jego realizacji firmy łatwo jest poznać już po etapie przygotowania do niego. Przed zgłoszeniem się do kogoś, kto zrealizuje meble na wymiar, dobrze jest samemu zmierzyć wstępnie przestrzeń, w której ma powstać zabudowa meblowa i zastanowić się nad rozmieszczeniem sprzętów (weźcie pod uwagę lokalizację przyłączy) oraz poszczególnych jej elementów. Z takim przygotowawczym projektem można rozpocząć proces tworzenia i zamawiania mebli. Stolarz dokona profesjonalnych pomiarów i weźmie pod uwagę zarówno wolę inwestorów, jak i możliwości przestrzenne oraz ergonomię. We współpracy z projektantem stworzy wstępny projekt zabudowy. Na tym etapie można nanieść szereg zmian i spersonalizować projekt. Profesjonaliści przedstawiają także wizualizację mebli, aby klient lepiej mógł sobie je wyobrazić.
Kolejną sprawą jest dobór materiałów. I głównie od tego, na jakie surowce postawimy, zależy czas oczekiwania na realizację zamówienia. Na rynku mamy do wyboru mnóstwo struktur, fasonów, kolorów płyt meblowych. Nie inaczej jest, gdy decydujemy się na meble wykonane z drewna. Rozmaitość surowców daje niemal nieskończone możliwości aranżacyjne dla projektanta, który z pewnością doradzi nam, który z nich najlepiej sprawdzi się w naszej przestrzeni. Praca z projektem powinna trwać tak długo, aż wizualizacja spełni 100% oczekiwań klienta. Wtedy efekt na pewno będzie satysfakcjonujący. Po pełnej akceptacji i weryfikacji projektu zabudowy meblowej, stolarz i jego ekipa może przystąpić do produkcji mebli, frontów, blatów oraz ich montażu w naszym mieszkaniu. Zazwyczaj montażyści potrzebują około 2 dni na montaż średniej wielkości kuchni.
Szafy wnękowe, zabudowane, na wymiar i wolnostojące
Meble na wymiar to nie tylko zabudowa kuchenna. Bardzo często zleca się zabudowę wnęk lub ograniczonych przestrzeni pod szafy. Jest to świetna alternatywa dla gotowych szaf ze sklepu. Te wykonywane na wymiar są jednak bardziej pojemne, gdyż wypełniają całą wolną przestrzeń. Dzięki temu więcej w nich zmieścimy. Szafy z sieciówki lub z mniejszego sklepu mogą się podobać. Tutaj nie zawsze liczy się jak największa pojemność i funkcjonalność. Na rynku jest wiele systemów szaf, które zachwycają mnogością wykorzystywanych w ich wnętrzu rozwiązań, dzięki czemu te mini-garderoby mogą spełniać wiele funkcji i być dopasowane do ich właścicieli. Co więcej, często takie szafy można wpasować w styl dominujący w mieszkaniu i taki mebel może zachwycać.
Szafy wykonane przez stolarza także można spersonalizować. Wykorzystując ogrom systemów wewnętrznych do utrzymania ładu i porządku oraz inwencję projektanta, by szafa stanowiła uzupełnienie mieszkania i nie odbiegała stylistycznie od całego lokum. Materiał frontów, obudów i okuć można wybrać spośród wielu dostępnych na rynku tak, aby szafa była piękna i funkcjonalna. Czas oczekiwania na montaż takiej szafy to, podobnie, jak w przypadku kuchni na wymiar, od 3 do 6 tygodni w zależności od dostępności materiałów. Szafy gotowe zazwyczaj są dostępne od ręki, ale czeka nas jeszcze jej skręcanie i przewożenie, a długie elementy mogą sprawić nie lada problem. W przypadku montażu szaf przez stolarza mamy pewność, że mebel jest dobrze wykonany i nie musimy głowić się i trudzić z ich samodzielnym składaniem.